Sdílená čajová zahrada

Jsme česká čajová zahrada založená na sdílené ekonomice. Přidej se k nám a zkus si, jaké to je sklízet a tvořit vlastní čaj.

 

 

O čem je tento projekt? Jak se připojit? Jak se dostat na zahradu? Kontakt

 

O čem je tento projekt?

Máme krásnou čajovou Zahradu v podhůří Kavkazu. 4200 metrů organicky pěstovaného čaje s místním kultivarem Kolchyda. Dáváme ji do kupy a chceme ji sdílet.​

Můžete si pronajmout část Zahrady, přijet na pár dní si odpočinout mezi čajovníky, přidat se jako dobrovolník či správce a nebo navštívit čajový workshop a udělat si vlastní černý čaj. 

Základní formou sdílení je pronájem části zahrady na 3 roky, můžeš si ale kus zahrady pronajmout jen na pár dní a zkusit si tvorbu čaje jen jednorázově. Dále potom hledáme Dobrovolníky, kteří by na zahradu chtěli přijet a podílet se na budování zázemí. Vedle toho existuje i náročnější role Správce, jehož úlohou je nějaký čas pobývat na Zahradě, starat se o ni a hlavně vítat hosty a ukazovat jim, co a jak.  Na zahradě také budeme pořádat workshopy na přípravu černého čaje, kterých je možno se zúčastnit.

Jak se připojit?

Existuje několik možností jak se na projektu podílet. Můžeš si pronajmout část zahrady, přijet jen na pár dní nebo se přidat jako správce nebo dobrovolník. 
Pronájem části zahrady
Chceš si pronajmout část zahrady? Super! Základní forma pronájmu je jeden ar (100m2) na 3 roky za 15 000 Kč. Tato cena platí pouze tento rok a v příštích letech ji hodláme navyšovat, garantujeme ale jednu možnost prodloužení pronájmu za stejnou cenu (takže jeden ar zahrady může být váš na šest let za 30 000 Kč).

Se svým kusem zahrady můžeš naložit podle sebe, důkladně jej plet a okopávat, nebo jej nechat zarůst, můžeš nechat keře růst podle sebe, nebo je zastřihávat. Platí jen dvě základní podmínky:​​

  • Čajovníky nevykopávat ani nijak nelikvidovat.
  • Nepoužívat žádná konvenční hnojiva, pesticidy, herbicidy apod.

Pronájem jednoho aru je ideální pro větší skupinky čajařů (maximum je však 10), kteří jej budou spravovat dohromady. Minimální doporučený počet návštěv zahrady je dvakrát za rok, nejlépe v květnu a v srpnu - je to dost na to, abyste se zvládli o svůj kus půdy postarat a řádně jej sklidit, tyto dva měsíce jsou navíc období hlavních sklizní. Výnos z jednoho aru může pak být až 25Kg čaje.

Návštěva zahrady

Nechcete si pronajímat kus zahrady, přesto se vám ale projekt líbí a chtěli byste zahradu navštívit a ideálně si sklizeň a přípravu čaje trochu vyzkoušet? To vůbec není problém. Nemusíte mít pronajatý svůj ar, aby pro vás na zahradě byly dveře otevřené.​

Část zahrady bude ponechána jako sdílená pro ty, kdo si budou tvorbu čaje chtít vyzkoušet jen letmo. Je tedy možnost přijet na pár dní, sklidit přidělenou část zahrady, zpracovat čaj a ten si odvézt. Základní varianta je dostat k dispozici jeden ar na 4 dny za 2500 Kč -  tuto možnost lze najít mezi odměnami v našem projektu na Hithitu. Maximální počet čajařů, pro které je ar k dispozici jsou 4 - za každého člověka navíc je potom příplatek 500 Kč.​

Vedle části zahrady také poskytneme zázemí zahrady, na jehož budování postupně pracujeme. K tomu se ti dostane odborných rad a pomoci, do budoucna je v plánu pořádání workshopů atd.​

Správci a Dobrovolníci

Vedle těch, které láká hlavně čaj, přivítáme i zájemce, kteří by chtěli přiložit ruku k dílu a přímo se podílet na projektu. Můžeš přijet jako dobrovolník a pomoci dle individuálních možností. Pokud se ti ale myšlenka zahrady opravdu líbí, raději zvaž možnost přidat se jako správce zahrady.​

Jakožto správce by tvým úkolem bylo trávit několik týdnů na zahradě, kdy by ses i ni staral, vítal hosty, ukazoval jim co a jak a budoval a rozšiřoval zázemí. Můžeš přijít s nějakým svým vlastním projektem pro zahradu - třeba stavba čajové chýše, zakládání geokeší v okolí zahrady apod.

Jak se dostat na zahradu?

Určitě vás bude zajímat, jak se dostat na čajovou zahradu, když leží někde v Gruzii a ne za vaším domem. Zahrada se nachází v obci Kvenobani v regionu Guria, více zde. Prvním krokem je samozřejmě samotná cesta do Gruzie. Velkým nadšencům, kteří si chtějí dovézt spoustu vybavení a odvézt spoustu čaje, se samozřejmě nabízí cesta autem, ale většina asi doletí letadlem.

Nejbližší letiště se nachází v Kutaisi, kam můžete sehnat přímé levné lety z Prahy, případně z Katovic, Vratislavi či Budapešti; v budoucnu by se k nim měla přidat i Vídeň. Když máte štěstí a kupujete letenku včas, můžete letět s příručním zavazadlem i pod 1000 Kč.

Z letiště v Kutaisi je potom itinerář následující:

Kutiasi  > Chocatauri > Kvenobani

Obecně máte k dispozici dvě možnosti přepravy: taxi nebo místní doprava("maršutka"), přičemž mezi nimi lze libovolně kombinovat.

Cesta taxi

Nejjednodušší je cesta taxi - můžete si vzít taxi rovnou z letiště buď přímo do Kvenobani nebo jen do Chocatauri. Při mírném smlouvání můžete sehnat taxi letiště Kutaisi - Chocatauri za 40-50 lary. Taxi z Chocatauri do Kvenobani pak jezdí standardně za 10 lar. Celkově se tak dostanete na cca 60 lar.

Tato varianta je nejlepší pro větší skupinky, taxi je jednoznačně rychlejší a pohodlnější, takže pokud cestujete ve třech nebo více, už se vám vyplatí taxi. Jen buďte připraveni na to, že taxikáři na letišti nejspíš nebudou vesnici Kvenobani znát, takže jim destinaci musíte buď ukázat na mapě, nebo se jimi nechat dovézt pouze do Chocatauri a tam si sehnat místního taxikáře(na hlavních ulicích jich najdete spousty, takže to není problém), který tam již trefí.


Cesta maršutkou

Pokud cestou na zahradu stojíte o větší dobrodružství, chcete zažít cestu místní hromadnou dopravou a kontakt s místními, nebo jen cestujete sami a chcete ušetřit, pak se vám nabízí cesta tzv. maršutkou.

Maršutky slouží jako forma hromadné dopravy. Jsou to v podstatě upravené minibusy, obvykle bílé barvy, které poznáte tak že za předním sklem mají ceduli s místem, kam jedou. Jelikož je ale nápis pouze v gruzínštině, je potřeba každý minibus zastavit a zeptat se řidiče. Existují sice vyznačené zastávky, ale maršutka vám klidně zastaví kdekoliv po cestě, kde na ni mávnete (i na zastávce je potřeba na ni mávnout, aby vám zastavila). Stejně tak vás vyloží přesně na místě, kde si řeknete. Platí se obvykle při výstupu a cena není vůbec vysoká, obvykle v řádu několika lary (např. cesta z města Kutaisi na letiště 2 lary, Samtredia - Chocatauri 5 lary).

Pokud pojedete z letiště, je třeba zamířit k hlavní silnici před letištěm a přejít ji (takže pojedete směrem vlevo, pokud byste se dívali na silnici od letiště/směrem na jiho-západ pro ty s lepším orientačním smyslem). Zde vyčkejte na příjezd maršutky. Pokud neznáte gruzínské písmo, musíte si ji mávnutím zastavit a zeptat se zdali jede do Chocatauri. Velké množství jede přes Samtredii dále k moři, nejčastěji do Batumi severní trasou, ale dost také jede spodem přes Chocatauri a Ozurgeti. Z Chocatauri do Kvenobani je již potřeba vzít si taxi, maršutka tam jezdí sotva dvakrát denně, cena za taxi je běžně 10 lary.

Pokud byste cestou kdykoliv měli pochybnosti, není nic jednoduššího než se ptát místních -  u starších obvykle pochodíte s ruštinou, takže pokud ovládáte základy, tak v kombinaci s Češtinou (případně Google Translate) jim budete rozumět, u mladších zase můžete zkusit angličtinu. Všichni jsou navíc velice ochotní a rádi vám poradí a pomohou. Hlavní je držet se výše uvedeného itineráře a postupně se do Kvenobani určitě dostanete.

Kontakt

Pokud máte zájem zapojit se nebo navštívit zahradu napište na petr.sic@post.cz

 

Zpět do obchodu